www.janbosko.cz - 80 let s Donem Boskem - 80 let přítomnosti salesiánů u nás

Finálové kolo soutěže o Donu Boskovi
v Pardubicích 18. – 20. 5. 2007

Ve dnech 18. – 20. 5. 2007 jsme se zúčastnili finálového kola soutěže o Donu Boskovi v Pardubicích. Po 3 měsíce jsme surfovali po netu a hledali informace o Donu Boskovi, četli jsme knížky a snažili se vtlouct si do hlavy co nejvíce informací. Ale snažení se vyplatilo a tak jsme se my, the best of Brno – Žabiny, dostali do finále a svým počtem jsme předehnali všechny města i díry v ČR včetně Prahy. Náš führer (česky vůdce), Martin Běhal (mozek, který má velkou zásluhu na tom, že nás postoupilo tolik), zorganizoval hromadný odjezd z Hlaváku. Jeli jsme rychlíkem do Pardubic 2 hodiny, a proto jsme měli možnost vychutnat si luxus cestování, který nám nabídly ČD: seděli jsme namačkaní v uličce, protože coupé byla plná a průvodčí, který chodil tam a zpátky, nám šlapal po nohách. Po strastiplné cestě jsme nakonec dorazili do Pardubic.

Kvůli našemu hlasitému pokřiku: „My jsme Žabiňáci, do jista výherci, kašleme na práci, my na to máme!” , který jsme řvali, až se hory zelenali, organizátorům nedělalo problém nás najít a doprovodili nás do střediska mládeže, kde se soutěž konala.

Po příchodu do střediska jsme měli chvilku volno a pak jsme šli na večeři. U večeře jsme opět spustili náš pokřik, vedeni naším dirigentem Martinem Běhalem, kteří nám šel příkladem a řval ze všeho nejvíc.

Když jsme se navečeřeli, ve věkových kategoriích A, B a C jsme se seznámili ve společenských místnostech. Poté jsme zalezli do spacáků a spali a spali a spali až do bílého rána ……..

Sobota 19. 5. byla soutěžním dnem. Ale byla by chyba, aby si někdo myslel, že když se hrálo o hodnotné ceny, vládla mezi námi nějaká nepřejícnost. Nikdy jsme se nesetkali s tím, že by někdo někomu vzal nenápadně životopis Dona Boska a vyhodil mu ho z okna nebo že by někdo zašeptal druhému do ucha: „ Zkus mě porazit a urazím ti nohu! “ Mezi námi, soutěžícími, vládla velmi přátelská atmosféra, což nás velmi překvapilo a potěšilo.

Samotné finále se skládalo ze 3 disciplín:

  1. Test - skládal se z 20 otázek a nesměly se používat knížky, takže lidé, kteří si na lavici postavili 6 knížek, museli mít velkou radost.
  2. Bludiště - každá skupina postupovala se svým kamenem po hracím poli a cílem bylo dostat se z Turína do Fryštáku. Problém byl, že aby skupina mohla postoupit na políčko, musela odpovědět za 15 sekund správně na položenou otázku.
  3. Multimediální soutěž - spočívala v tom, že jsme se podívali na fotku nebo na video a museli jsme správně odpovědět na otázku, která vycházela z videa nebo fotky
  4. Hra v zahradě – nebylo za ni moc bodů, ale nás bavila nejvíc. Mezi jednu z disciplín patřilo prostrkování lidí pavučinou. Bylo to zajímavé, ale zkuste si ještě s jedním člověkem prostrkovat 16 – ti letou holku dírou, která je 1,5 metru nad zemí a pořádně se zapotíte.

Po mši a večeři nás čekal galavečer, který byl úplně super a při něm byly vyhlášeny výsledky finále. Po galavečeru byl slavnostní ohňostroj a slavení pozdě do noci. Vítězové mohli v klidu spát a snít o tom, co udělají s výhrou a ti, co nic nevyhráli, si mohli připomenout, že není vyhrát, ale zúčastnit se a být 20 z 380 není vůbec špatné.

V neděli byla mše svatá a po ní jsme udělali Pardubicím adieou (nebo jak říkají Telettubies udělat pá pá) a jeli zpět do Brna.

Celkově sečteno, odmocněno a podtrženo, nenapadá mě nic, co bych finále soutěže vyčetl. Všechno bylo úplně hafo, a proto můžeme doufat, že v nejbližší době bude další internetová soutěž a že zde bude někdo, kdo nám s ní pomůže, jako to dělal Martin Běhal. Martinovi a ostatním organizátorům soutěže patří velký dík za to, že vytvořili takovou výbornou soutěž.

Pavel Fráňa (kategorie B)


Sponzor webových stránek: firma SELF Servis