www.janbosko.cz - 80 let s Donem Boskem - 80 let přítomnosti salesiánů u nás

Rady pro co nejúspěšnější soutěžení

Jak soutěžit

  • Zajímej se o život Jana Boska a o jeho dílo. V různých nakladatelstvích u nás vyšla řada pěkných knih. Zkus si některou přečíst.
  • Čti Salesiánský magazín, kde se dozvíš novinky ze salesiánského světa (případně si ho objednej na magazin@sdb.cz ). Pročti se zejména poslední dva ročníky, které jsou dostupné i na internetu (www.sdb.cz).
  • Hledej informace na internetu.
  • Vytvářej skupiny, které se budou Janem Boskem zabývat víc. Pozvi své kamarády, čtěte a hledejte společně.
  • Pozvi do své skupiny (farnosti, kroužku, střediska) salesiány, jejich spolupracovníky nebo dobrovolníky.

Knihy

MATICE CYRILOMETODĚJSKÁ – www.maticecm.cz
Bosco, Teresio. Život Dominika Savia. Olomouc : Matice cyrilometodějská, 2005
Bosco, Teresio. Maminka Markéta. Život matky Dona Boska. Olomouc : Maticecyrilometodějská, 2006
PORTÁL – www.portal.cz
Bosco, Teresio. Don Bosko. Portál, 2004
Křížková, Marie Rút. Kniha víry, naděje a lásky. Praha : Portál, 1995
Kopecký, Jaroslav. Život a dílo sv. Františka Saleského. Praha : Portál, 1995
Novosad, Jaroslav. Štěpán Trochta. Svědek "T". Praha : Portál, 2001
Schiélé, Robert. Don Bosko. Praha : Portál, 1999
Vracovský, Jaroslav. Salesiánské prázdninové tábory v době totality. Praha : Portál, 2002
Don Pascual Chávez v České republice 2006. Praha : Portál, 2006
KARMELITÁNSKÉ NAKLADATELSTVÍ – www.kna.cz
Bosco, Teresio a Nanni, Carlo. Dej mi duše. Salesiánská tradice. Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 2006
CESTA – www.cestabrno.cz
Morel, Claude. 15 dní s Františkem Saleským. Brno : Cesta, 1998
Schiélé, Robert. 15 dní s Donem Boskem. Brno : Cesta, 1999
a další

Odkazy na internetu

Často kladené otázky

Jak se mohu do soutěže přihlásit?

Je to celkem jednoduché. Stačí se zaregistrovat na webových stránkách www.janbosko.cz.

Je soutěž věkově omezená?

Ano, nejmladší soutěžící musí dosáhnout během roku 2007 věku 10 let (v době soutěže tedy mohou soutěžit i 9tiletí). Soutěžící jsou podle věku rozděleni do 4 věkových kategorií podle věku, kterého dosáhnou v roce 2007:
A. 10 – 14 let (ročníky 1993 – 1997)
B. 15 – 20 let (ročníky 1987 – 1992)
C. 21 – 30 let (ročníky 1977 – 1986)
D. 31 let a více včetně salesiánů jakéhokoliv věku (ročníky 1900 – 1976).

Musím vyplňovat všechny registrační údaje?

Pro vyzkoušení soutěžního portálu stačí vyplnit pouze své jméno a příjmení, email, přezdívku, heslo a rok narození, podle kterého poznáme, do které věkové kategorie patříš. Pro vlastní soutěž je nutné později doplnit i korespondenční adresu a telefon. Korespondenční adresa je nutná kvůli zasílání získaných odměn, telefon slouží k oznámení výhry a případnému potvrzení identity soutěžícího.

V čem spočívá soutěžení?

Soutěž spočívá v odpovídání na 20 soutěžních otázek vybráním jedné správné odpovědi. Na toto odpovídání je vždy čas během konkrétního soutěžního kola. Jen 3 otázky je nutné zodpovědět do jedné hodiny po vytažení soutěžní sady otázek.

Mohu si práci se soutěžním portálem nějak vyzkoušet?

Ano, po vyplnění nejnutnějších registračních údajů si můžeš vytáhnout sadu 20 tréninkových otázek. U těchto otázek si můžeš vyzkoušet jak odpovídání na otázky, „zablokování“ tří tebou zvolených otázek (po uplynutí první hodiny), tak i „ukončení kola“ a zobrazení opraveného testu. Těchto tréninkových sad si můžeš vytáhnout i více za sebou. Odpovědi na tréninkové otázky se do vlastní soutěže nezapočítávají.

Musím všechny soutěžní otázky zodpovědět hned?

Ne, na soutěžní otázky máš čas po celou dobu toho kterého internetového kola. Během této doby můžeš otázky zodpovídat postupně, odpovědi si ukládat a případně i měnit. POZOR! Na 3 otázky ze soutěžní sady musíš zodpovědět do jedné hodiny po vytažení této sady! Tyto 3 otázky po uplynutí hodiny již nepůjde měnit.

Co mohu v soutěži vyhrát?

V prvních třech internetových kolech můžeš vyhrát salesiánská trička, kšiltovky, knihy, mikiny, propisky, upomínkové předměty apod. Ve čtvrtém finálovém kole mohou soutěžící věkových kategorií A, B a C vyhrát ty nejhodnotnější ceny: trekingové kolo, počítač, GPS navigátor, digitální fotoaparát, minivěž, MP3 přehrávač apod.

Může soutěžit i více soutěžících z jednoho počítače?

Ano, podmínkou je, že se každý soutěžící zaregistruje zvlášť. Poté, co jeden soutěžící skončí zodpovídání otázek, se odhlásí. Pak se může přihlásit další soutěžící a odpovídat na své vlastní otázky.

Může soutěžící věkové kategorie D postoupit do finálového kola?

Protože je soutěž především zaměřena na mladé lidi od 10 do 30 let, soutěžící věkové kategorie D nemůže postoupit do čtvrtého finálového kola. Tito soutěžící mohou vyhrát jen omezené množství cen během prvních tří internetových kol.

Jak to mám udělat, když jsem zaregistrován a nechce mi to vzít ani heslo?

Na Rozcestníku se použije odkaz Zapomněl jsem heslo. Vyplníš svůj email. Emailem ti přijde dočasné náhodné heslo, návod a pro jistotu i tvoje přezdívka. Pak použiješ formulář Změna hesla, vyplníš přezdívku i dočasné heslo a zvolíš si nové heslo. To je vše. Tím se dočasné heslo zruší. V heslu je potřeba dát pozor na psaní velkých a malých písmen, například nemít stisknutou klávesu CapsLock.

Jak mám definitivně odeslat všechny odpovězené otázky?

Není to potřeba. Stačí označit správné odpovědi, stisknout tlačítko Uložit, možná zkontrolovat a pro jistotu se odhlásit (pokud máš zvídavé sourozence :o) Výhoda internetu je, že odpovědi jsou pořád u tebe a zároveň pořád u nás. Poslední odpovědi jsou definitivní a my se na ně na koncem měsíce úderem půlnoci podíváme.

Stiskl jsem v prohlížeči tlačítko "Zpět" a jsem překvapený. Co se stalo?

Tlačítko Zpět zobrazuje předchozí stránky pro informaci, ale cílem není vracet se a měnit svoje rozhodnutí. Mnoho stránek, na které se vrátíš, už neplatí, pokud jsi mezitím něco změnil stisknutím tlačítka. JanBosko nebrání dívat se zpět na předchozí stránku, jen je potřeba pokračovat přes něco stále platného, jako je například hlavní nabídka, nebo očekávat, že stisknutím něčeho na zastaralé stránce se zobrazí chybové hlášení, které se při vstupu odzadu nedá brát doslova. Pokud ti toto vysvětlení nepomohlo nebo ti vznikla další chybová hlášení, dej mi zprávu.

Proč jsem nedostal bod za odpověď, když si myslím, že je správně?

Ve všech internetových kolech je k dispozici dohromady 634 různých otázek. Snažíme se pokládat pouze otázky s jednoznačnou opovědí. Obvykle se přesto najde otázka s více správnými odpověďmi. Nejčastějším důvodem je stručná informace v další knize, či časopise vycházející z jiného hlediska, které tam není uvedeno. Proto necháváme po skončení kola tři dny na připomínky ke správným odpovědím, pak zpracujeme připomínky a nakonec vylosujeme výherce a zveřejníme pořadí. Nikdy neubíráme již jednou dané body, i kdyby upozorněním na novou skutečnost se změnila objektivně správná odpověď.

 

Sponzor webových stránek: firma SELF Servis